Atrakcje Świeradowa Zdroju

Kolej Gondolowa

Budowa kolei gondolowej na Stóg Izerski rozpoczęła się w marcu 2007 roku, a zakończona została w listopadzie 2008 r. Kolej ma długość 2172 m, stacja dolna umiejscowiona jest na wysokości 617 m n.p.m., a górna 1060 m n.p.m. Kolej ma 71 ośmioosobowych wagoników. Czas przejazdu koleją to 8 minut. Między stacją górną a dolną jest oświetlona nartostrada o długości 2500 metrów. Kolej gondolowa funkcjonuje przez cały rok, obsługując zarówno narciarzy w sezonie zimowym, jak i turystów pieszych i miłośników górskich tras rowerowych w lecie.

GOPR8829.MP4_007
Single_Track_2017-1

Trasy rowerowe Single Track

Single Track to system wąskich (do ok. 1m szerokości), jednokierunkowych ścieżek rowerowych zlokalizowanych w Górach Izerskich na pograniczu polsko-czeskim w miejscowościach Świeradów–Zdrój oraz Nové Město pod Smrkem. Ścieżki projektował walijski projektant Dafydd Davis, który uznawany jest za absolutną światową czołówkę w swojej dziedzinie.

Na chwilę obecną do dyspozycji rowerzystów oddane jest ponad 80 km ścieżek po obu stronach granicy. Ścieżki te są tak przygotowane aby sprawić frajdę z jazdy doświadczonym rowerzystom jak również rodzinom z dziećmi. Podstawą ścieżki jest zagęszczony tłuczeń imitujący jazdę po szutrach, natomiast w miejscach podmokłych zostały wybudowane drewniane kładki umożliwiające przejazd rowerzystom. Trasy zostały podzielone na 4 poziomy trudności : zielony, niebieski, czerwony oraz czarny odpowiednio od łatwego do wymagającego. Podczas jazdy rowerzyści mogą obcować z naturą oraz podziwiać piękne widoki z Gór Izerskich. Dodatkowo na ścieżkach zlokalizowane są skróty pozwalające na szybszy powrót do miejsca startu w razie zmęczenie bądź konieczności szybszego zakończenia jazdy.

W różnych miejscach ścieżek zlokalizowane są strefy odpoczynku, punkty gastronomiczne oraz większe centra rowerowe. Do dyspozycji rowerzystów oddanych jest kilka parkingów samochodowych w obrębie całego projektu ścieżek pozwalających na rozpoczęcie jazdy w wygodnym dla Państwa miejscu.

Run Track Świeradów-Zdrój

Run Tracki są nowatorskim projektem w Polsce oraz w Europie. To zaprojektowana sieć leśnych ścieżek dla biegaczy i pieszych, które są budowane i utrzymywane według ścisłych zasad przy maksymalnym poszanowaniu okolicznej przyrody.Ścieżki wiją się pomiędzy drzewami i wśród leśnych polan, a ich odcinki połączone są istniejącymi drogami leśnymi. Ścieżka tworzy pętlę, gwarantującą powrót w miejsce startu.

Aquapark w Hotelu Interferie

Interferie Aquapark umożliwia wszystkim turystom odwiedzającym Świeradów- Zdrój skorzystanie z licznych atrakcji parku wodnego, różnego rodzaju basenów z dwoma zjeżdżalniami, huśtawkami wodnymi i kaskadami oraz brodzikiem dla najmłodszych. Na osoby spragnione prawdziwego relaksu czeka tu również jacuzzi wypoczynkowe i solankowe oraz sauny parowe, suche i Infrared.

aquapark-interferie-swieradow-zdroj
361_original

Dom Zdrojowy

Najciekawszym obiektem architektonicznym w Świeradowie-Zdroju jest Dom Zdrojowy.
Został wybudowany w 1899 roku według projektu znanego architekta o nazwisku Grosser. Dom Zdrojowy powstał na fundamentach Domu Źródlanego wybudowanego w 1781 r., który uległ zniszczeniu podczas pożaru w 1895 r. Obiekt podzielony jest na dwa budynki, które łączy najdłuższa na Dolnym Śląsku Hala Spacerowa wykonana z drewna modrzewiowego z charakterystycznymi ornamentami. Obok na tarasach znajduje się tzw. „Sztuczna Grota”, gdzie niegdyś była pijalnia wód mineralnych. Również w tym miejscu zaczyna się Główny Szlak Sudecki im. M. Orłowicza. W piwnicach zabytkowego Domu Zdrojowego znajduje się  Muzeum Zdrojowe znane również jako Muzeum Górnictwa Uzdrowiskowego. Jego otwarcie miało miejsce we wrześniu 2014 roku z okazji 260-rocznicy ocembrowania pierwszych świeradowskich źródeł wód mineralnych. W muzealnych piwnicach znajdują się ekspozycje ukazujące historię uzdrowiska oraz początki wykorzystania tutejszych źródeł

Kopalnia Kwarcu Stanisław

Najwyżej położony kamieniołom w Polsce znajduje się na wysokości ok. 1050 m n.p.m. Zwany czasem „kopalnią w chmurach”. Wyrobisko to ogromna wyrwa w górze Biały Kamień. Szczyt przed masową eksploatacją miał wysokość 1088 m n.p.m. Od wieków miejsce to było znane z występowania pięknych kryształów kwarcu, głównie mlecznych i różowych. Pierwsi bogactwo góry poznali Walonowie znajdując kryształy górskie i ametysty. Wraz ze skałami metamorficznymi – hornfelsami i skarnami – występują tam również inne ciekawe mineralizacje.

Sępia Góra

Sępia Góra (niem. Großer Geierstein, 828 m n.p.m.) – wzniesienie leżące ponad Świeradowem-Zdrój. Jest to ostatni na zachodzie Gór Izerskich szczyt Grzbietu Kamienickiego. Na szczycie góry znajduje się Biały Kamień – grupa granitogejsowych skałek z dużą zawartością kwarcu. Ze skał roztacza się widok na Góry Izerskie i Pogórze Izerskie.Według legend na Sępiej Górze znajdować się miała pogańska świątynia i święty gaj Ślężan.

Zamek Czocha

Zamek położony na wysokiej granitowej skale na lewym brzegu Kwisy. Pierwsza znana wzmianka pochodzi z roku 1329; w tym czasie aż do roku 1346 zamek pozostawał w rękach księcia Henryka jaworskiego. Po tym roku zamek przechodzi do Korony Czeskiej i staje się lennem rycerskich rodzin śląskich. Powstanie zamku, zbudowanego przez książąt  świdnicko-jaworskich, wiąże się z akcją przyłączenia do Śląska wschodnich ziem Górnych Łużyc, tzw. okręgu Kwisy. Zamek został przebudowany w pierwszej połowie XVI wieku, a w roku 1793 spalony. W początku wieku XX zamek odbudowano według projektu Bodo Ebharda. Rekonstrukcja ta uniemożliwia dokładną analizę pierwotnego założenia. Należy przypuszczać, że zamek zbudowany był na planie czworoboku z zachowaną do dziś okrągłą wieżą włączoną w mury.

Kontakt

Adam Trudziński

ul. Wiśniowa 14

59-850 Świeradów Zdrój

kom. +48 502 876 038

           kom. +48 695 197 887

e-mail: trudzin-ski@o2.pl